Nokia Lumia 830
6.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera10 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8.1
Sponsored
The Nokia Lumia 830 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 10 MP main camera, and a 2200 mAh battery. AppsApk rates the Nokia Lumia 830 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 139.4 x 70.7 x 8.5 mm (5.49 x 2.78 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8.1, upgradable to Microsoft Windows 10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Zeiss optics, LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 10 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.4", AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 0.9 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery (BV-L4A) |
MISC | |
| Colors | Orange, green, white, black, gold |
| Price | 361 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia Lumia 830 released?
The Nokia Lumia 830 was announced 2014, September.
What is the Nokia Lumia 830's display size?
The Nokia Lumia 830 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia Lumia 830 have?
The Nokia Lumia 830 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia Lumia 830 have?
The Nokia Lumia 830 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia Lumia 830 have?
The Nokia Lumia 830 features a 10 MP main camera. Specifications: 10 MP.
What is the Nokia Lumia 830 battery capacity?
The Nokia Lumia 830 has a 2200 mAh battery.
Does the Nokia Lumia 830 support 5G?
No, the Nokia Lumia 830 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Nokia Lumia 830 run?
The Nokia Lumia 830 runs Microsoft Windows Phone 8.1.
What is AppsApk's rating for the Nokia Lumia 830?
AppsApk's editorial team rates the Nokia Lumia 830 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.