Nokia N1
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.9 inches · 1536×2048
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery5300 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Nokia N1 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.9 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 2.3 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 5300 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Nokia N1 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 200.7 x 138.6 x 6.9 mm (7.90 x 5.46 x 0.27 in) |
| Weight | 318 g (11.22 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.9 inches, 193.3 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~324 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1.1 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3580 |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 5300 mAh battery (18.5 Wh) |
MISC | |
| Colors | Natural Aluminum, Lava Gray |
| Price | About 354 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia N1 released?
The Nokia N1 was announced 2014, November.
What is the Nokia N1's display size?
The Nokia N1 has a 7.9 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia N1 have?
The Nokia N1 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Nokia N1 have?
The Nokia N1 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Nokia N1 have?
The Nokia N1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Nokia N1 battery capacity?
The Nokia N1 has a 5300 mAh battery.
Does the Nokia N1 support 5G?
No, the Nokia N1 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Nokia N1 run?
The Nokia N1 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Nokia N1?
AppsApk's editorial team rates the Nokia N1 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.