Nokia X2 Dual SIM
5.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Nokia X2 Dual SIM is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Nokia X2 Dual SIM at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 121.7 x 68.3 x 11.1 mm, 87.4 cc (4.79 x 2.69 x 0.44 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~63.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); X platform 2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery (BV-5S) |
MISC | |
| Colors | Glossy green, orange black, yellow, white, matt dark grey |
| Price | 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia X2 Dual SIM released?
The Nokia X2 Dual SIM was announced 2014, June.
What is the Nokia X2 Dual SIM's display size?
The Nokia X2 Dual SIM has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Nokia X2 Dual SIM have?
The Nokia X2 Dual SIM comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Nokia X2 Dual SIM have?
The Nokia X2 Dual SIM is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Nokia X2 Dual SIM have?
The Nokia X2 Dual SIM features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia X2 Dual SIM battery capacity?
The Nokia X2 Dual SIM has a 1800 mAh battery.
Does the Nokia X2 Dual SIM support 5G?
No, the Nokia X2 Dual SIM does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia X2 Dual SIM run?
The Nokia X2 Dual SIM runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Nokia X2 Dual SIM?
AppsApk's editorial team rates the Nokia X2 Dual SIM at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.