Nokia XL
6.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Nokia XL is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Nokia XL at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 141.4 x 77.7 x 10.9 mm, 109 cc (5.57 x 3.06 x 0.43 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); X platform 1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 32mm (standard), 1/4", AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery (BN-02) |
MISC | |
| Colors | Bright green, orange, cyan, yellow, black, white |
| Price | 109 USD |
● Questions about this phone
When was the Nokia XL released?
The Nokia XL was announced 2014, February.
What is the Nokia XL's display size?
The Nokia XL has a 5.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Nokia XL have?
The Nokia XL is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Nokia XL have?
The Nokia XL features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Nokia XL battery capacity?
The Nokia XL has a 2000 mAh battery.
Does the Nokia XL support 5G?
No, the Nokia XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Nokia XL run?
The Nokia XL runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Nokia XL?
AppsApk's editorial team rates the Nokia XL at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.