O2 XDA Guide
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1110 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The O2 XDA Guide is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1110 mAh battery. AppsApk rates the O2 XDA Guide at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, December. Released 2009, February |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 53.5 x 14.5 mm (4.02 x 2.11 x 0.57 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot), 1 GB included |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; TomTom NAVIGATOR 7 |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1110 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Grey |
● Questions about this phone
When was the O2 XDA Guide released?
The O2 XDA Guide was announced 2008, December. Released 2009, February.
What is the O2 XDA Guide's display size?
The O2 XDA Guide has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the O2 XDA Guide have?
The O2 XDA Guide features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the O2 XDA Guide battery capacity?
The O2 XDA Guide has a 1110 mAh battery.
Does the O2 XDA Guide support 5G?
No, the O2 XDA Guide does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the O2 XDA Guide run?
The O2 XDA Guide runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the O2 XDA Guide?
AppsApk's editorial team rates the O2 XDA Guide at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.