O2 XDA Serra
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 480×640
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1340 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The O2 XDA Serra is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1340 mAh battery. AppsApk rates the O2 XDA Serra at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, July. Released 2008, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 51 x 18.1 mm (4.02 x 2.01 x 0.71 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the O2 XDA Serra released?
The O2 XDA Serra was announced 2008, July. Released 2008, September.
What is the O2 XDA Serra's display size?
The O2 XDA Serra has a 2.8 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
What camera does the O2 XDA Serra have?
The O2 XDA Serra features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the O2 XDA Serra battery capacity?
The O2 XDA Serra has a 1340 mAh battery.
Does the O2 XDA Serra support 5G?
No, the O2 XDA Serra does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the O2 XDA Serra run?
The O2 XDA Serra runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the O2 XDA Serra?
AppsApk's editorial team rates the O2 XDA Serra at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.