O2 XDA Ignito
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 480×640
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery900 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The O2 XDA Ignito is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, up to 4GB storage, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 900 mAh battery. AppsApk rates the O2 XDA Ignito at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, August. Released 2008, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 51 x 11.5 mm (4.02 x 2.01 x 0.45 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~46.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 4GB 192MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF@30fps |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the O2 XDA Ignito released?
The O2 XDA Ignito was announced 2008, August. Released 2008, August.
What is the O2 XDA Ignito's display size?
The O2 XDA Ignito has a 2.8 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
How much storage does the O2 XDA Ignito have?
The O2 XDA Ignito is available with 4GB of internal storage.
What camera does the O2 XDA Ignito have?
The O2 XDA Ignito features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the O2 XDA Ignito battery capacity?
The O2 XDA Ignito has a 900 mAh battery.
Does the O2 XDA Ignito support 5G?
No, the O2 XDA Ignito does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the O2 XDA Ignito run?
The O2 XDA Ignito runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the O2 XDA Ignito?
AppsApk's editorial team rates the O2 XDA Ignito at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.