O2 XDA Zest
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 480×640
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The O2 XDA Zest is a smartphone announced 2008. Key specs include a 2.8 inches display, a 624MHz Marvell TavorP chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the O2 XDA Zest at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, October. Released 2008, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 102 x 60.5 x 16.5 mm (4.02 x 2.38 x 0.65 in) |
| Weight | 102.5 g (3.60 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | 624MHz Marvell TavorP |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, SiRF Star III chipset |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the O2 XDA Zest released?
The O2 XDA Zest was announced 2008, October. Released 2008, November.
What is the O2 XDA Zest's display size?
The O2 XDA Zest has a 2.8 inches display with 480 x 640 pixels resolution.
What camera does the O2 XDA Zest have?
The O2 XDA Zest features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the O2 XDA Zest battery capacity?
The O2 XDA Zest has a 1300 mAh battery.
Does the O2 XDA Zest support 5G?
No, the O2 XDA Zest does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the O2 XDA Zest run?
The O2 XDA Zest runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the O2 XDA Zest?
AppsApk's editorial team rates the O2 XDA Zest at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.