Sagem Roland Garros
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2008Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 120×160
- Camera1.3 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Sagem Roland Garros is a smartphone announced 2008. A 1.3 MP main camera. AppsApk rates the Sagem Roland Garros at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, February. Released 2008, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 106.9 x 46.3 x 10.9 mm (4.21 x 1.82 x 0.43 in) |
| Weight | 81 g (2.86 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Resolution | 120 x 160 pixels, 4:3 ratio |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 13MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | 1.3 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | Proprietary |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Sagem Roland Garros released?
The Sagem Roland Garros was announced 2008, February. Released 2008, April.
What camera does the Sagem Roland Garros have?
The Sagem Roland Garros features a 1.3 MP main camera. Specifications: 1.3 MP.
Does the Sagem Roland Garros support 5G?
No, the Sagem Roland Garros does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Sagem Roland Garros?
AppsApk's editorial team rates the Sagem Roland Garros at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.