VK Mobile VK2200
1.7/ 10
Announced 2006Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.66 inches · 176×220
- Camera4 MP
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The VK Mobile VK2200 is a smartphone announced 2006. Key specs include a 1.66 inches display and a 4 MP main camera. AppsApk rates the VK Mobile VK2200 at 1.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
1.0
display
3.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 97.8 x 49.5 x 12.5 mm (3.85 x 1.95 x 0.49 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 260K colors |
| Size | 1.66 inches, 8.7 cm2 (~17.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~170 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 4 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the VK Mobile VK2200 released?
The VK Mobile VK2200 was announced 2006, March.
What is the VK Mobile VK2200's display size?
The VK Mobile VK2200 has a 1.66 inches display with 176 x 220 pixels (~170 ppi density) resolution.
What camera does the VK Mobile VK2200 have?
The VK Mobile VK2200 features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
Does the VK Mobile VK2200 support 5G?
No, the VK Mobile VK2200 does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the VK Mobile VK2200?
AppsApk's editorial team rates the VK Mobile VK2200 at 1.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.