Benefon Q
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2000Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 100 x 48 pixels
- CameraNo
- Memory—
- Battery620 mAh
- OS—
Sponsored
The Benefon Q is a smartphone announced 2000. A 620 mAh battery. AppsApk rates the Benefon Q at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2000 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 100 x 46 x 18 mm, 74 cc (3.94 x 1.81 x 0.71 in) |
| Weight | 89 g (3.14 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Monochrome graphic |
| Resolution | 100 x 48 pixels, 6 lines |
MEMORY | |
| Card slot | No |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the Benefon Q released?
The Benefon Q was announced 2000.
What is the Benefon Q battery capacity?
The Benefon Q has a 620 mAh battery.
Does the Benefon Q support 5G?
No, the Benefon Q does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Benefon Q?
AppsApk's editorial team rates the Benefon Q at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.