Benefon TWIG Discovery
2.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2006Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.0 inches · 176×220
- CameraNo
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OS—
Sponsored
The Benefon TWIG Discovery is a smartphone announced 2006. Key specs include a 2.0 inches display and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the Benefon TWIG Discovery at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | 2006, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 51 x 24 mm (4.57 x 2.01 x 0.94 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 31.2 x 41.2 mm, 12.6 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
MEMORY | |
| Card slot | miniSD |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | No |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Benefon TWIG Discovery released?
The Benefon TWIG Discovery was announced 2006, June.
What is the Benefon TWIG Discovery's display size?
The Benefon TWIG Discovery has a 2.0 inches display with 176 x 220 pixels (~141 ppi density) resolution.
What is the Benefon TWIG Discovery battery capacity?
The Benefon TWIG Discovery has a 1000 mAh battery.
Does the Benefon TWIG Discovery support 5G?
No, the Benefon TWIG Discovery does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Benefon TWIG Discovery?
AppsApk's editorial team rates the Benefon TWIG Discovery at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.