BenQ B502
6.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The BenQ B502 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the BenQ B502 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 144 x 69.7 x 7 mm (5.67 x 2.74 x 0.28 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6582 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the BenQ B502 released?
The BenQ B502 was announced 2014, October.
What is the BenQ B502's display size?
The BenQ B502 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BenQ B502 have?
The BenQ B502 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BenQ B502 have?
The BenQ B502 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BenQ B502 have?
The BenQ B502 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BenQ B502 battery capacity?
The BenQ B502 has a 1800 mAh battery.
Does the BenQ B502 support 5G?
No, the BenQ B502 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BenQ B502 run?
The BenQ B502 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the BenQ B502?
AppsApk's editorial team rates the BenQ B502 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.