BenQ F3
5.4/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The BenQ F3 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the BenQ F3 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.6 x 66.9 x 8.9 mm (5.18 x 2.63 x 0.35 in) |
| Weight | 119 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Red |
| Price | About 223 USD |
● Questions about this phone
When was the BenQ F3 released?
The BenQ F3 was announced 2013, November. Released 2013, November.
What is the BenQ F3's display size?
The BenQ F3 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the BenQ F3 have?
The BenQ F3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the BenQ F3 have?
The BenQ F3 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the BenQ F3 have?
The BenQ F3 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BenQ F3 battery capacity?
The BenQ F3 has a 2100 mAh battery.
Does the BenQ F3 support 5G?
No, the BenQ F3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the BenQ F3 run?
The BenQ F3 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the BenQ F3?
AppsApk's editorial team rates the BenQ F3 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.