BenQ F52
6.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The BenQ F52 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the BenQ F52 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 700 / 900 / 1800 |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, May |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 147 x 74.5 x 9.3 mm (5.79 x 2.93 x 0.37 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glam Pink, Chic Gray |
● Questions about this phone
When was the BenQ F52 released?
The BenQ F52 was announced 2015, May.
What is the BenQ F52's display size?
The BenQ F52 has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the BenQ F52 have?
The BenQ F52 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BenQ F52 have?
The BenQ F52 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BenQ F52 have?
The BenQ F52 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BenQ F52 battery capacity?
The BenQ F52 has a 2500 mAh battery.
Does the BenQ F52 support 5G?
No, the BenQ F52 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BenQ F52 run?
The BenQ F52 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the BenQ F52?
AppsApk's editorial team rates the BenQ F52 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.