BenQ T3
6.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1840 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The BenQ T3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 1840 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the BenQ T3 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 131.9 x 66.7 x 8.5 mm (5.19 x 2.63 x 0.33 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~63.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Green |
| Price | About 89 USD |
● Questions about this phone
When was the BenQ T3 released?
The BenQ T3 was announced 2014, September.
What is the BenQ T3's display size?
The BenQ T3 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the BenQ T3 have?
The BenQ T3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the BenQ T3 have?
The BenQ T3 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the BenQ T3 have?
The BenQ T3 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the BenQ T3 battery capacity?
The BenQ T3 has a 1840 mAh battery.
Does the BenQ T3 support 5G?
No, the BenQ T3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BenQ T3 run?
The BenQ T3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the BenQ T3?
AppsApk's editorial team rates the BenQ T3 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.