BenQ F5
6.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2520 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The BenQ F5 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 2520 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the BenQ F5 at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 143 x 72.8 x 8.5 mm (5.63 x 2.87 x 0.33 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 111 USD |
● Questions about this phone
When was the BenQ F5 released?
The BenQ F5 was announced 2014, September.
What is the BenQ F5's display size?
The BenQ F5 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the BenQ F5 have?
The BenQ F5 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the BenQ F5 have?
The BenQ F5 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the BenQ F5 have?
The BenQ F5 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the BenQ F5 battery capacity?
The BenQ F5 has a 2520 mAh battery.
Does the BenQ F5 support 5G?
No, the BenQ F5 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the BenQ F5 run?
The BenQ F5 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the BenQ F5?
AppsApk's editorial team rates the BenQ F5 at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.