Casio G'zOne Ravine 2
2.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display2.2 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1150 mAh
- OS=
Sponsored
The Casio G'zOne Ravine 2 is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.2 inches display, a 3.15 MP main camera, and a 1150 mAh battery. AppsApk rates the Casio G'zOne Ravine 2 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109.9 x 50.5 x 21.1 mm (4.33 x 1.99 x 0.83 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~27.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | = |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB/256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Compass, thermometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 235 USD |
● Questions about this phone
When was the Casio G'zOne Ravine 2 released?
The Casio G'zOne Ravine 2 was announced 2011, November. Released 2011, November.
What is the Casio G'zOne Ravine 2's display size?
The Casio G'zOne Ravine 2 has a 2.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Casio G'zOne Ravine 2 have?
The Casio G'zOne Ravine 2 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Casio G'zOne Ravine 2 battery capacity?
The Casio G'zOne Ravine 2 has a 1150 mAh battery.
Does the Casio G'zOne Ravine 2 support 5G?
No, the Casio G'zOne Ravine 2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the Casio G'zOne Ravine 2 run?
The Casio G'zOne Ravine 2 runs =.
What is AppsApk's rating for the Casio G'zOne Ravine 2?
AppsApk's editorial team rates the Casio G'zOne Ravine 2 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.