Casio G'zOne CA-201L
2.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Casio G'zOne CA-201L is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Casio G'zOne CA-201L at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129.9 x 68.1 x 13.7 mm (5.11 x 2.68 x 0.54 in) |
| Weight | 173.8 g (6.10 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~51.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass, thermometer, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | About 302 USD |
● Questions about this phone
When was the Casio G'zOne CA-201L released?
The Casio G'zOne CA-201L was announced 2013, March. Released 2013, May.
What is the Casio G'zOne CA-201L's display size?
The Casio G'zOne CA-201L has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Casio G'zOne CA-201L have?
The Casio G'zOne CA-201L comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Casio G'zOne CA-201L have?
The Casio G'zOne CA-201L is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Casio G'zOne CA-201L have?
The Casio G'zOne CA-201L features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Casio G'zOne CA-201L battery capacity?
The Casio G'zOne CA-201L has a 1800 mAh battery.
Does the Casio G'zOne CA-201L support 5G?
No, the Casio G'zOne CA-201L does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Casio G'zOne CA-201L run?
The Casio G'zOne CA-201L runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Casio G'zOne CA-201L?
AppsApk's editorial team rates the Casio G'zOne CA-201L at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.