Energizer Hardcase H501S
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×960
- Camera16 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Energizer Hardcase H501S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 2500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Energizer Hardcase H501S at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released 2019, Q3 |
BODY | |
| Dimensions | 149.4 x 69.9 x 12 mm (5.88 x 2.75 x 0.47 in) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Protection | Panda Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Dual | 16 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
● Questions about this phone
When was the Energizer Hardcase H501S released?
The Energizer Hardcase H501S was announced 2019, February.
What is the Energizer Hardcase H501S's display size?
The Energizer Hardcase H501S has a 5.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Energizer Hardcase H501S have?
The Energizer Hardcase H501S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Energizer Hardcase H501S have?
The Energizer Hardcase H501S is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Energizer Hardcase H501S have?
The Energizer Hardcase H501S features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Energizer Hardcase H501S battery capacity?
The Energizer Hardcase H501S has a 2500 mAh battery.
Does the Energizer Hardcase H501S support 5G?
No, the Energizer Hardcase H501S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Energizer Hardcase H501S run?
The Energizer Hardcase H501S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Energizer Hardcase H501S?
AppsApk's editorial team rates the Energizer Hardcase H501S at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.