Energizer Hardcase H570S
5.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery6500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Energizer Hardcase H570S is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 6500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Energizer Hardcase H570S at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
3.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Available. Released Exp. release 2019, Q3 |
BODY | |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (uses SIM 2 slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF VGA, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 50 USD |
● Questions about this phone
When was the Energizer Hardcase H570S released?
The Energizer Hardcase H570S was announced 2019, February.
What is the Energizer Hardcase H570S's display size?
The Energizer Hardcase H570S has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Energizer Hardcase H570S have?
The Energizer Hardcase H570S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Energizer Hardcase H570S have?
The Energizer Hardcase H570S is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Energizer Hardcase H570S have?
The Energizer Hardcase H570S features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Energizer Hardcase H570S battery capacity?
The Energizer Hardcase H570S has a 6500 mAh battery.
Does the Energizer Hardcase H570S support 5G?
No, the Energizer Hardcase H570S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Energizer Hardcase H570S run?
The Energizer Hardcase H570S runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Energizer Hardcase H570S?
AppsApk's editorial team rates the Energizer Hardcase H570S at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.