| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| Announced | 2009, February. Released 2009 |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 111 x 66 x 15.5 mm (4.37 x 2.60 x 0.61 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.46 inches, 18.7 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~163 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| CPU | 624 MHz Marvell PXA310 |
| Card slot | No |
| Internal | 2GB 128MB RAM |
| Single | 2 MP |
| Video | Yes |
| Single | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| Radio | No |
| USB | Proprietary |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Battery Type | Removable Li-Po 1200 mAh battery |
| Colors | Blue |
| Price | About 614 USD |