| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| Announced | 2007, October. Released 2008, October |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 113 x 63 x 14 mm (4.45 x 2.48 x 0.55 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~25.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.0 Professional |
| CPU | SAMSUNG SC3 2442X 300MHz |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 64MB RAM, 128MB ROM |
| Single | 2 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 1.1 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | miniUSB 1.1 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1050 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | About 279 USD |