Icemobile Mash
2.3/ 10
Announced 2016Available
- NetworkGSM
- Display2.2 inches · 320×240
- CameraVGA
- Memory—
- Battery800 mAh
- OS—
Sponsored
The Icemobile Mash is a smartphone announced 2016. Key specs include a 2.2 inches display and a 800 mAh battery. AppsApk rates the Icemobile Mash at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, March |
| Status | Available. Released 2016, March |
BODY | |
| Dimensions | 110 x 64 x 13.5 mm (4.33 x 2.52 x 0.53 in) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Spreadtrum 6531DA |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32MB 32MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | No |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black, Red, Gold |
● Questions about this phone
When was the Icemobile Mash released?
The Icemobile Mash was announced 2016, March.
What is the Icemobile Mash's display size?
The Icemobile Mash has a 2.2 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What is the Icemobile Mash battery capacity?
The Icemobile Mash has a 800 mAh battery.
Does the Icemobile Mash support 5G?
No, the Icemobile Mash does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Icemobile Mash?
AppsApk's editorial team rates the Icemobile Mash at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.