iNQ Cloud Q
2.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Cancelled
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.6 inches · 400×240
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.2
Sponsored
The iNQ Cloud Q is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.6 inches display, a 600 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.2. AppsApk rates the iNQ Cloud Q at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
1.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February |
| Status | Cancelled |
BODY | |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 19.2 cm2 |
| Resolution | 400 x 240 pixels, 5:3 ratio (~179 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.2 (Froyo) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 600 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot), 4 GB included |
| Internal | 4MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
● Questions about this phone
When was the iNQ Cloud Q released?
The iNQ Cloud Q was announced 2011, February.
What is the iNQ Cloud Q's display size?
The iNQ Cloud Q has a 2.6 inches display with 400 x 240 pixels resolution.
What camera does the iNQ Cloud Q have?
The iNQ Cloud Q features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the iNQ Cloud Q battery capacity?
The iNQ Cloud Q has a 1300 mAh battery.
Does the iNQ Cloud Q support 5G?
No, the iNQ Cloud Q does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the iNQ Cloud Q run?
The iNQ Cloud Q runs Android 2.2 (full: Android 2.2 (Froyo)).
What is AppsApk's rating for the iNQ Cloud Q?
AppsApk's editorial team rates the iNQ Cloud Q at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.