Intex Aqua 4G+
4.1/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Intex Aqua 4G+ is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Intex Aqua 4G+ at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, June |
BODY | |
| Dimensions | 140 x 71 x 9.5 mm (5.51 x 2.80 x 0.37 in) |
| Weight | 136.5 g (4.83 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Models | White, Black |
| Price | About 106 USD |
● Questions about this phone
When was the Intex Aqua 4G+ released?
The Intex Aqua 4G+ was announced 2015, June.
What is the Intex Aqua 4G+'s display size?
The Intex Aqua 4G+ has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Intex Aqua 4G+ have?
The Intex Aqua 4G+ comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Intex Aqua 4G+ have?
The Intex Aqua 4G+ is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Intex Aqua 4G+ have?
The Intex Aqua 4G+ features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Intex Aqua 4G+ battery capacity?
The Intex Aqua 4G+ has a 2300 mAh battery.
Does the Intex Aqua 4G+ support 5G?
No, the Intex Aqua 4G+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Intex Aqua 4G+ run?
The Intex Aqua 4G+ runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Intex Aqua 4G+?
AppsApk's editorial team rates the Intex Aqua 4G+ at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.