Intex Aqua GenX
5.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2850 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Intex Aqua GenX is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2850 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Intex Aqua GenX at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, August |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 152.6 x 76.4 x 8.4 mm (6.01 x 3.01 x 0.33 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2850 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | About 136 USD |
● Questions about this phone
When was the Intex Aqua GenX released?
The Intex Aqua GenX was announced 2015, August.
What is the Intex Aqua GenX's display size?
The Intex Aqua GenX has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Intex Aqua GenX have?
The Intex Aqua GenX comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Intex Aqua GenX have?
The Intex Aqua GenX is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Intex Aqua GenX have?
The Intex Aqua GenX features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Intex Aqua GenX battery capacity?
The Intex Aqua GenX has a 2850 mAh battery.
Does the Intex Aqua GenX support 5G?
No, the Intex Aqua GenX does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Intex Aqua GenX run?
The Intex Aqua GenX runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Intex Aqua GenX?
AppsApk's editorial team rates the Intex Aqua GenX at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.