Intex Aqua Ace
3.7/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Intex Aqua Ace is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Intex Aqua Ace at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 71.5 x 6.7 mm (5.71 x 2.81 x 0.26 in) |
| Weight | 121.5 g (4.30 oz) |
| SIM | Dual SIM |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Intex Aqua Ace released?
The Intex Aqua Ace was announced 2015, October.
What is the Intex Aqua Ace's display size?
The Intex Aqua Ace has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Intex Aqua Ace have?
The Intex Aqua Ace comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Intex Aqua Ace have?
The Intex Aqua Ace is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Intex Aqua Ace have?
The Intex Aqua Ace features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Intex Aqua Ace battery capacity?
The Intex Aqua Ace has a 2300 mAh battery.
Does the Intex Aqua Ace support 5G?
No, the Intex Aqua Ace does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Intex Aqua Ace run?
The Intex Aqua Ace runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Intex Aqua Ace?
AppsApk's editorial team rates the Intex Aqua Ace at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.