Intex Aqua Trend
3.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Intex Aqua Trend is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Intex Aqua Trend at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, September |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 72.5 x 8.9 mm (5.69 x 2.85 x 0.35 in) |
| Weight | 158.5 g (5.61 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne, silver, gray, black |
| Price | About 84 USD |
● Questions about this phone
When was the Intex Aqua Trend released?
The Intex Aqua Trend was announced 2015, September.
What is the Intex Aqua Trend's display size?
The Intex Aqua Trend has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Intex Aqua Trend have?
The Intex Aqua Trend comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Intex Aqua Trend have?
The Intex Aqua Trend is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Intex Aqua Trend have?
The Intex Aqua Trend features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Intex Aqua Trend battery capacity?
The Intex Aqua Trend has a 3000 mAh battery.
Does the Intex Aqua Trend support 5G?
No, the Intex Aqua Trend does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Intex Aqua Trend run?
The Intex Aqua Trend runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Intex Aqua Trend?
AppsApk's editorial team rates the Intex Aqua Trend at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.