Intex Aqua Craze
4.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Intex Aqua Craze is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Intex Aqua Craze at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, January |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 71.4 x 9 mm (5.65 x 2.81 x 0.35 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White, Gold |
| Price | About 62 USD |
● Questions about this phone
When was the Intex Aqua Craze released?
The Intex Aqua Craze was announced 2016, January.
What is the Intex Aqua Craze's display size?
The Intex Aqua Craze has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Intex Aqua Craze have?
The Intex Aqua Craze comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Intex Aqua Craze have?
The Intex Aqua Craze is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Intex Aqua Craze have?
The Intex Aqua Craze features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Intex Aqua Craze battery capacity?
The Intex Aqua Craze has a 2500 mAh battery.
Does the Intex Aqua Craze support 5G?
No, the Intex Aqua Craze does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Intex Aqua Craze run?
The Intex Aqua Craze runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Intex Aqua Craze?
AppsApk's editorial team rates the Intex Aqua Craze at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.