Maxwest Nitro 55M
5.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Maxwest Nitro 55M is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Maxwest Nitro 55M at 5.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 77.6 x 8.2 mm (6.02 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, black |
● Questions about this phone
When was the Maxwest Nitro 55M released?
The Maxwest Nitro 55M was announced 2016, October.
What is the Maxwest Nitro 55M's display size?
The Maxwest Nitro 55M has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Maxwest Nitro 55M have?
The Maxwest Nitro 55M comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Maxwest Nitro 55M have?
The Maxwest Nitro 55M is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Maxwest Nitro 55M have?
The Maxwest Nitro 55M features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Maxwest Nitro 55M battery capacity?
The Maxwest Nitro 55M has a 2800 mAh battery.
Does the Maxwest Nitro 55M support 5G?
No, the Maxwest Nitro 55M does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Maxwest Nitro 55M run?
The Maxwest Nitro 55M runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Maxwest Nitro 55M?
AppsApk's editorial team rates the Maxwest Nitro 55M at 5.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN