Maxwest Gravity 5 LTE
4.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Maxwest Gravity 5 LTE is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Maxwest Gravity 5 LTE at 4.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, January |
| Status | Available. Released 2016, February |
BODY | |
| Dimensions | 145.5 x 72.8 x 8.9 mm (5.73 x 2.87 x 0.35 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8909 Snapdragon 210 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.1 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 304 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver/Gold |
● Questions about this phone
When was the Maxwest Gravity 5 LTE released?
The Maxwest Gravity 5 LTE was announced 2016, January.
What is the Maxwest Gravity 5 LTE's display size?
The Maxwest Gravity 5 LTE has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Maxwest Gravity 5 LTE have?
The Maxwest Gravity 5 LTE comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Maxwest Gravity 5 LTE have?
The Maxwest Gravity 5 LTE is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Maxwest Gravity 5 LTE have?
The Maxwest Gravity 5 LTE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Maxwest Gravity 5 LTE battery capacity?
The Maxwest Gravity 5 LTE has a 2200 mAh battery.
Does the Maxwest Gravity 5 LTE support 5G?
No, the Maxwest Gravity 5 LTE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Maxwest Gravity 5 LTE run?
The Maxwest Gravity 5 LTE runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Maxwest Gravity 5 LTE?
AppsApk's editorial team rates the Maxwest Gravity 5 LTE at 4.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.