Posh Equal Lite W700
6.4/ 10
Announced 2014Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery2100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Posh Equal Lite W700 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Posh Equal Lite W700 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 109 x 9.8 mm (7.56 x 4.29 x 0.39 in) |
| Weight | 231 g (8.15 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
● Questions about this phone
When was the Posh Equal Lite W700 released?
The Posh Equal Lite W700 was announced 2014, September.
What is the Posh Equal Lite W700's display size?
The Posh Equal Lite W700 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much storage does the Posh Equal Lite W700 have?
The Posh Equal Lite W700 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Posh Equal Lite W700 have?
The Posh Equal Lite W700 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Posh Equal Lite W700 battery capacity?
The Posh Equal Lite W700 has a 2100 mAh battery.
Does the Posh Equal Lite W700 support 5G?
No, the Posh Equal Lite W700 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Posh Equal Lite W700 run?
The Posh Equal Lite W700 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Posh Equal Lite W700?
AppsApk's editorial team rates the Posh Equal Lite W700 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.