Posh Memo Pro LTE L600
3.4/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2700 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Posh Memo Pro LTE L600 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2700 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Posh Memo Pro LTE L600 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 - L600A |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 17(700) - L600A |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 161.5 x 85.6 x 7.9 mm (6.36 x 3.37 x 0.31 in) |
| Weight | 187.6 g (6.63 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~71.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 2700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Posh Memo Pro LTE L600 released?
The Posh Memo Pro LTE L600 was announced 2016, August.
What is the Posh Memo Pro LTE L600's display size?
The Posh Memo Pro LTE L600 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Posh Memo Pro LTE L600 have?
The Posh Memo Pro LTE L600 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Posh Memo Pro LTE L600 have?
The Posh Memo Pro LTE L600 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Posh Memo Pro LTE L600 have?
The Posh Memo Pro LTE L600 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Posh Memo Pro LTE L600 battery capacity?
The Posh Memo Pro LTE L600 has a 2700 mAh battery.
Does the Posh Memo Pro LTE L600 support 5G?
No, the Posh Memo Pro LTE L600 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Posh Memo Pro LTE L600 run?
The Posh Memo Pro LTE L600 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Posh Memo Pro LTE L600?
AppsApk's editorial team rates the Posh Memo Pro LTE L600 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.