Posh Optima LTE L530
3.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Posh Optima LTE L530 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Posh Optima LTE L530 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 69.4 x 8 mm (5.65 x 2.73 x 0.31 in) |
| Weight | 133 g (4.69 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", 1.12µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3", AF |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold |
● Questions about this phone
When was the Posh Optima LTE L530 released?
The Posh Optima LTE L530 was announced 2016, February.
What is the Posh Optima LTE L530's display size?
The Posh Optima LTE L530 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Posh Optima LTE L530 have?
The Posh Optima LTE L530 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Posh Optima LTE L530 have?
The Posh Optima LTE L530 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Posh Optima LTE L530 have?
The Posh Optima LTE L530 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Posh Optima LTE L530 battery capacity?
The Posh Optima LTE L530 has a 3000 mAh battery.
Does the Posh Optima LTE L530 support 5G?
No, the Posh Optima LTE L530 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Posh Optima LTE L530 run?
The Posh Optima LTE L530 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Posh Optima LTE L530?
AppsApk's editorial team rates the Posh Optima LTE L530 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.