Posh Kick Pro LTE L520
3.3/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Posh Kick Pro LTE L520 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Posh Kick Pro LTE L520 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2016, April |
BODY | |
| Dimensions | 142.5 x 71.5 x 8.6 mm (5.61 x 2.81 x 0.34 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Gold, Gray |
● Questions about this phone
When was the Posh Kick Pro LTE L520 released?
The Posh Kick Pro LTE L520 was announced 2015, November.
What is the Posh Kick Pro LTE L520's display size?
The Posh Kick Pro LTE L520 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Posh Kick Pro LTE L520 have?
The Posh Kick Pro LTE L520 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Posh Kick Pro LTE L520 have?
The Posh Kick Pro LTE L520 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Posh Kick Pro LTE L520 have?
The Posh Kick Pro LTE L520 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Posh Kick Pro LTE L520 battery capacity?
The Posh Kick Pro LTE L520 has a 2000 mAh battery.
Does the Posh Kick Pro LTE L520 support 5G?
No, the Posh Kick Pro LTE L520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Posh Kick Pro LTE L520 run?
The Posh Kick Pro LTE L520 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Posh Kick Pro LTE L520?
AppsApk's editorial team rates the Posh Kick Pro LTE L520 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.