Posh Equal Plus X700
4.7/ 10
Announced 2016Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2650 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Posh Equal Plus X700 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2650 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Posh Equal Plus X700 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
3.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 192.1 x 107.9 x 9.9 mm (7.56 x 4.25 x 0.39 in) |
| Weight | 275 g (9.70 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~66.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT8321 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Po 2650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Rose Gold |
● Questions about this phone
When was the Posh Equal Plus X700 released?
The Posh Equal Plus X700 was announced 2016, September.
What is the Posh Equal Plus X700's display size?
The Posh Equal Plus X700 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Posh Equal Plus X700 have?
The Posh Equal Plus X700 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Posh Equal Plus X700 have?
The Posh Equal Plus X700 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Posh Equal Plus X700 have?
The Posh Equal Plus X700 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Posh Equal Plus X700 battery capacity?
The Posh Equal Plus X700 has a 2650 mAh battery.
Does the Posh Equal Plus X700 support 5G?
No, the Posh Equal Plus X700 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Posh Equal Plus X700 run?
The Posh Equal Plus X700 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Posh Equal Plus X700?
AppsApk's editorial team rates the Posh Equal Plus X700 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.