Sonim XP3400 Armor
2.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display2.0 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery—
- OSQualcomm QSC6085
Sponsored
The Sonim XP3400 Armor is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.0 inches display and a 2 MP main camera. AppsApk rates the Sonim XP3400 Armor at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, Q3. Released 2012, Q1 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126 x 60 x 25 mm (4.96 x 2.36 x 0.98 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~16.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Qualcomm QSC6085 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | FM radio |
● Questions about this phone
When was the Sonim XP3400 Armor released?
The Sonim XP3400 Armor was announced 2011, Q3. Released 2012, Q1.
What is the Sonim XP3400 Armor's display size?
The Sonim XP3400 Armor has a 2.0 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the Sonim XP3400 Armor have?
The Sonim XP3400 Armor features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
Does the Sonim XP3400 Armor support 5G?
No, the Sonim XP3400 Armor does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the Sonim XP3400 Armor run?
The Sonim XP3400 Armor runs Qualcomm QSC6085.
What is AppsApk's rating for the Sonim XP3400 Armor?
AppsApk's editorial team rates the Sonim XP3400 Armor at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.