Sonim XP7
4.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Sonim XP7 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Sonim XP7 at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, November |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 137 x 72.1 x 20.8 mm (5.39 x 2.84 x 0.82 in) |
| Weight | 290 g (10.23 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~46.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Yellow |
| Price | About 775 USD |
● Questions about this phone
When was the Sonim XP7 released?
The Sonim XP7 was announced 2014, November.
What is the Sonim XP7's display size?
The Sonim XP7 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the Sonim XP7 have?
The Sonim XP7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Sonim XP7 have?
The Sonim XP7 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Sonim XP7 have?
The Sonim XP7 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Sonim XP7 battery capacity?
The Sonim XP7 has a 4800 mAh battery.
Does the Sonim XP7 support 5G?
No, the Sonim XP7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Sonim XP7 run?
The Sonim XP7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Sonim XP7?
AppsApk's editorial team rates the Sonim XP7 at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN