Telit GU1100
1.1/ 10
Announced 2005Discontinued
- NetworkGSM
- Display— · 176×220
- CameraVGA
- Memory—
- BatteryRemovable Li-Ion battery
- OS—
Sponsored
The Telit GU1100 is a smartphone announced 2005. AppsApk rates the Telit GU1100 at 1.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
LAUNCH | |
| Announced | 2005, Q3 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 112 x 46.5 x 19.5 mm (4.41 x 1.83 x 0.77 in) |
| Weight | 103 g (3.63 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Resolution | 176 x 220 pixels |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | No |
| USB | 1.1 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Silver |
● Questions about this phone
When was the Telit GU1100 released?
The Telit GU1100 was announced 2005, Q3.
Does the Telit GU1100 support 5G?
No, the Telit GU1100 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS.
What is AppsApk's rating for the Telit GU1100?
AppsApk's editorial team rates the Telit GU1100 at 1.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.