Vertu Constellation 2013
5.4/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory32 GB
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Vertu Constellation 2013 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 32GB storage, a Dual-core 1.7 GHz chipset, a 13 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Vertu Constellation 2013 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 142.2 x 70.4 x 11.2 mm (5.60 x 2.77 x 0.44 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Sapphire crystal glass capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~50.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Dual-core 1.7 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, built-in amplifier |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Cappuccino, Black, Orange, Mocha, Raspberry, Pure Navy Alligator, Pure Plum Alligator |
| Price | About 5525 USD |
● Questions about this phone
When was the Vertu Constellation 2013 released?
The Vertu Constellation 2013 was announced 2013, October. Released 2013, October.
What is the Vertu Constellation 2013's display size?
The Vertu Constellation 2013 has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much storage does the Vertu Constellation 2013 have?
The Vertu Constellation 2013 is available with 32GB of internal storage.
What camera does the Vertu Constellation 2013 have?
The Vertu Constellation 2013 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Vertu Constellation 2013 battery capacity?
The Vertu Constellation 2013 has a 1800 mAh battery.
Does the Vertu Constellation 2013 support 5G?
No, the Vertu Constellation 2013 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Vertu Constellation 2013 run?
The Vertu Constellation 2013 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Vertu Constellation 2013?
AppsApk's editorial team rates the Vertu Constellation 2013 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.