verykool s5031 Bolt Turbo
2.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The verykool s5031 Bolt Turbo is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the verykool s5031 Bolt Turbo at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, November |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 145 x 72 x 9.5 mm (5.71 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB/2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Price | About 73 USD |
● Questions about this phone
When was the verykool s5031 Bolt Turbo released?
The verykool s5031 Bolt Turbo was announced 2017, November.
What is the verykool s5031 Bolt Turbo's display size?
The verykool s5031 Bolt Turbo has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the verykool s5031 Bolt Turbo have?
The verykool s5031 Bolt Turbo comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the verykool s5031 Bolt Turbo have?
The verykool s5031 Bolt Turbo is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the verykool s5031 Bolt Turbo have?
The verykool s5031 Bolt Turbo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the verykool s5031 Bolt Turbo battery capacity?
The verykool s5031 Bolt Turbo has a 2000 mAh battery.
Does the verykool s5031 Bolt Turbo support 5G?
No, the verykool s5031 Bolt Turbo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the verykool s5031 Bolt Turbo run?
The verykool s5031 Bolt Turbo runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the verykool s5031 Bolt Turbo?
AppsApk's editorial team rates the verykool s5031 Bolt Turbo at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.