verykool s5037 Apollo Quattro
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The verykool s5037 Apollo Quattro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the verykool s5037 Apollo Quattro at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 73 x 10.4 mm (5.69 x 2.87 x 0.41 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB /1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Dual | 5 MP 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Price | About 130 USD |
● Questions about this phone
When was the verykool s5037 Apollo Quattro released?
The verykool s5037 Apollo Quattro was announced 2018, February.
What is the verykool s5037 Apollo Quattro's display size?
The verykool s5037 Apollo Quattro has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the verykool s5037 Apollo Quattro have?
The verykool s5037 Apollo Quattro comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the verykool s5037 Apollo Quattro have?
The verykool s5037 Apollo Quattro is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the verykool s5037 Apollo Quattro have?
The verykool s5037 Apollo Quattro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the verykool s5037 Apollo Quattro battery capacity?
The verykool s5037 Apollo Quattro has a 2000 mAh battery.
Does the verykool s5037 Apollo Quattro support 5G?
No, the verykool s5037 Apollo Quattro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the verykool s5037 Apollo Quattro run?
The verykool s5037 Apollo Quattro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the verykool s5037 Apollo Quattro?
AppsApk's editorial team rates the verykool s5037 Apollo Quattro at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.