verykool s5200 Orion
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.2 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The verykool s5200 Orion is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the verykool s5200 Orion at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, December |
| Status | Available. Released 2017, December |
BODY | |
| Dimensions | 148.6 x 74.3 x 9.6 mm (5.85 x 2.93 x 0.38 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~67.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~188 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Gold, Blue |
| Price | About 147 USD |
● Questions about this phone
When was the verykool s5200 Orion released?
The verykool s5200 Orion was announced 2017, December.
What is the verykool s5200 Orion's display size?
The verykool s5200 Orion has a 5.2 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the verykool s5200 Orion have?
The verykool s5200 Orion comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the verykool s5200 Orion have?
The verykool s5200 Orion is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the verykool s5200 Orion have?
The verykool s5200 Orion features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the verykool s5200 Orion battery capacity?
The verykool s5200 Orion has a 2000 mAh battery.
Does the verykool s5200 Orion support 5G?
No, the verykool s5200 Orion does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the verykool s5200 Orion run?
The verykool s5200 Orion runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the verykool s5200 Orion?
AppsApk's editorial team rates the verykool s5200 Orion at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.