verykool s5702 Royale Quattro
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.7 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3200 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The verykool s5702 Royale Quattro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3200 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the verykool s5702 Royale Quattro at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 74.2 x 9.8 mm (6.18 x 2.92 x 0.39 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Dual | 5 MP 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Price | About 120 USD |
● Questions about this phone
When was the verykool s5702 Royale Quattro released?
The verykool s5702 Royale Quattro was announced 2018, February.
What is the verykool s5702 Royale Quattro's display size?
The verykool s5702 Royale Quattro has a 5.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the verykool s5702 Royale Quattro have?
The verykool s5702 Royale Quattro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the verykool s5702 Royale Quattro have?
The verykool s5702 Royale Quattro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the verykool s5702 Royale Quattro have?
The verykool s5702 Royale Quattro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the verykool s5702 Royale Quattro battery capacity?
The verykool s5702 Royale Quattro has a 3200 mAh battery.
Does the verykool s5702 Royale Quattro support 5G?
No, the verykool s5702 Royale Quattro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the verykool s5702 Royale Quattro run?
The verykool s5702 Royale Quattro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the verykool s5702 Royale Quattro?
AppsApk's editorial team rates the verykool s5702 Royale Quattro at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.