verykool s5036 Apollo
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×854
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The verykool s5036 Apollo is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 2000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the verykool s5036 Apollo at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, February |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 73 x 10.4 mm (5.69 x 2.87 x 0.41 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6580M (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 8 MP, AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Gold |
| Price | About 82 USD |
● Questions about this phone
When was the verykool s5036 Apollo released?
The verykool s5036 Apollo was announced 2018, February.
What is the verykool s5036 Apollo's display size?
The verykool s5036 Apollo has a 5.0 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the verykool s5036 Apollo have?
The verykool s5036 Apollo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the verykool s5036 Apollo have?
The verykool s5036 Apollo is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the verykool s5036 Apollo have?
The verykool s5036 Apollo features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the verykool s5036 Apollo battery capacity?
The verykool s5036 Apollo has a 2000 mAh battery.
Does the verykool s5036 Apollo support 5G?
No, the verykool s5036 Apollo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the verykool s5036 Apollo run?
The verykool s5036 Apollo runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the verykool s5036 Apollo?
AppsApk's editorial team rates the verykool s5036 Apollo at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.