vivo NEX 3 5G
9.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.89 inches · 1080×2256
- Camera64 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo NEX 3 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.89 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 64 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo NEX 3 5G at 9.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
10.0
performance
9.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
10.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G NSA; N41/N78 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 167.4 x 76.1 x 9.4 mm (6.59 x 3.00 x 0.37 in) |
| Weight | 218.5 g (7.72 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.89 inches, 119.3 cm2 (~93.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2256 pixels (~363 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9.1 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.7", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.5, (telephoto), PDAF 13 MP, f/2.2, (ultrawide), PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.1 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 44W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Liquid Tianhe, Deep air streamer |
| Models | V1924A, V1924T |
| Price | About 801 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo NEX 3 5G released?
The vivo NEX 3 5G was announced 2019, September.
What is the vivo NEX 3 5G's display size?
The vivo NEX 3 5G has a 6.89 inches display with 1080 x 2256 pixels (~363 ppi density) resolution.
How much RAM does the vivo NEX 3 5G have?
The vivo NEX 3 5G is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the vivo NEX 3 5G have?
The vivo NEX 3 5G is available with 256GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the vivo NEX 3 5G have?
The vivo NEX 3 5G features a 64 MP main camera. Specifications: 64 MP.
What is the vivo NEX 3 5G battery capacity?
The vivo NEX 3 5G has a 4500 mAh battery.
Does the vivo NEX 3 5G support 5G?
Yes, the vivo NEX 3 5G supports 5G networks.
What operating system does the vivo NEX 3 5G run?
The vivo NEX 3 5G runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo NEX 3 5G?
AppsApk's editorial team rates the vivo NEX 3 5G at 9.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.