vivo iQOO Neo 855 Racing
7.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo iQOO Neo 855 Racing is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo iQOO Neo 855 Racing at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, December |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SM8150 Snapdragon 855+ (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.96 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.8 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 (700 MHz) |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/2.2, (wide) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.1", 1.0µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 33W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Iceland Aurora, Carbon Black, Light Mint |
| Models | V1936AL, V1936TL |
| Price | $ 398.98"; |
● Questions about this phone
When was the vivo iQOO Neo 855 Racing released?
The vivo iQOO Neo 855 Racing was announced 2019, December.
What is the vivo iQOO Neo 855 Racing's display size?
The vivo iQOO Neo 855 Racing has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo iQOO Neo 855 Racing have?
The vivo iQOO Neo 855 Racing is available with 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the vivo iQOO Neo 855 Racing have?
The vivo iQOO Neo 855 Racing is available with 128GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the vivo iQOO Neo 855 Racing have?
The vivo iQOO Neo 855 Racing features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo iQOO Neo 855 Racing battery capacity?
The vivo iQOO Neo 855 Racing has a 4500 mAh battery.
Does the vivo iQOO Neo 855 Racing support 5G?
No, the vivo iQOO Neo 855 Racing does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo iQOO Neo 855 Racing run?
The vivo iQOO Neo 855 Racing runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo iQOO Neo 855 Racing?
AppsApk's editorial team rates the vivo iQOO Neo 855 Racing at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.