vivo iQOO Neo 855
6.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.38 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo iQOO Neo 855 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.38 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo iQOO Neo 855 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 19(800), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 159.5 x 75.2 x 8.1 mm (6.28 x 2.96 x 0.32 in) |
| Weight | 198.5 g (7.02 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.38 inches, 99.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~404 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 8 MP, f/2.2, (wide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 33W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Purple, Aurora White, Black |
| Models | V1936A, V1936T |
| Price | About 294 USD"; |
● Questions about this phone
When was the vivo iQOO Neo 855 released?
The vivo iQOO Neo 855 was announced 2019, October.
What is the vivo iQOO Neo 855's display size?
The vivo iQOO Neo 855 has a 6.38 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo iQOO Neo 855 have?
The vivo iQOO Neo 855 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the vivo iQOO Neo 855 have?
The vivo iQOO Neo 855 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 8GB of internal storage.
What camera does the vivo iQOO Neo 855 have?
The vivo iQOO Neo 855 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo iQOO Neo 855 battery capacity?
The vivo iQOO Neo 855 has a 4500 mAh battery.
Does the vivo iQOO Neo 855 support 5G?
No, the vivo iQOO Neo 855 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo iQOO Neo 855 run?
The vivo iQOO Neo 855 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo iQOO Neo 855?
AppsApk's editorial team rates the vivo iQOO Neo 855 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN