vivo iQOO
6.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.41 inches · 1080×2340
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The vivo iQOO is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.41 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the vivo iQOO at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (7CA) Cat20 2000/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 157.7 x 75.2 x 8.5 mm (6.21 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.41 inches, 100.9 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); Funtouch 9 |
| Chipset | Qualcomm SDM855 Snapdragon 855 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Kryo 485 & 3x2.42 GHz Kryo 485 & 4x1.78 GHz Kryo 485) |
| GPU | Adreno 640 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF 13 MP, f/2.4, (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 12 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 44W (50% in 15 min, 100% in 45 min) Fast battery charging 22.5W - 6/128 GB version |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Optic Blue, Lava Orange, Samurai Black, Feather White |
| Models | V1824A, V1824BA |
| Price | About 441 USD |
● Questions about this phone
When was the vivo iQOO released?
The vivo iQOO was announced 2019, March.
What is the vivo iQOO's display size?
The vivo iQOO has a 6.41 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the vivo iQOO have?
The vivo iQOO is available with 6 GB or 8 GB or 12 GB of RAM.
How much storage does the vivo iQOO have?
The vivo iQOO is available with 128GB / 6GB / 8GB / 12GB of internal storage.
What camera does the vivo iQOO have?
The vivo iQOO features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the vivo iQOO battery capacity?
The vivo iQOO has a 4000 mAh battery.
Does the vivo iQOO support 5G?
No, the vivo iQOO does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the vivo iQOO run?
The vivo iQOO runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the vivo iQOO?
AppsApk's editorial team rates the vivo iQOO at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.